
Темата за живота в различните му аспекти винаги е вълнувала младите хора.
Възпитаниците на 9. ФЕГ “Алфонс дьо Ламартин“, както и техните учители не остават безучастни. Личностното развитие на младите хора е изградено върху познаването и търсенето на различни гледни точки по тази проблематика. На 28 май 2025г. бе открита изложба – живопис на тема „Животът като ценност“, с картини на ученици от 8. до 12. клас, работещи в клуб “Изобразително изкуство, фотография и философия“ (ИИФФ). Ръководители на клуба са учителите по изобразително изкуство Светлана Тодорова и по философия Теодора Тодорова. Автори в тази изложба са:
– Аргиана Цветкова – 12. Г клас
– Аполон Спиру – 12. Д
– Ива Николова – 11. В
– Ерен Огнянов – 11. В
– Александър Георгиев – 10. Г
– Александър Георгиев – 10. Г
– Ива Иванова – 11А
– Инес Божилова 12Ж
– Елисавета Таралежкова – 11А
– Ема Коруджиева 11А клас
– Искра Павлова 11Б
– Мануела Христова 10Г
– Лора Сентова 11А
Творбите на младите художници поставят въпроси за гледната точка, нейната автентичност, смисъла на човешкия живот, свободата и отговорността. Философските търсения са преплетени с актуални събития и проблеми от съвременния свят. Изложбата беше открита от директора на училището ни госпожа Емилия Богданова. Участието на училищния хор привнесе чувството на споделеност и подкрепа. Онова, което не бе изказано в думи и образи, бе показано с ноти и музика. Специални благодарности за ръководителя на училищния хор господин Георги Николов и на хористите!
Изложбата е част от глобалната тема „Животът“. Тема, станала надслов на междуучилищната философската конференция по биоетика, проведена на 07.06.2025г. между учениците на НГДЕК „Св. Константин-Кирил Философ“, водени от техния учител господин Ангел Димитров и учениците на 9. ФЕГ “Алфонс дьо Ламартин“ с учители госпожа Елена Кралева, господин Иван Иванов и госпожа Теодора Тодорова. Нашето училище бе домакин на събитието. Ива Иванова – 11.А, Александър Костов -11.Г и Ива Андонова – 10.Е, Недялко Райчев – 11В и Бойко Киселов – 11.Е се отличиха с интересно критическо мислене и аналитични умения.
Учениците четоха кратки доклади по избрани от тях теми, последвани от интересен дебат между публика и автори. Колко е важно да осмислим живота като ценност, като съвършени биологични процеси, които не се дефинират само с това, а и със свободна воля, носеща отговорност. Бяха засегнати теми за клонирането, евтаназията, смъртната присъда, правото на собственост на собственото ни тяло и ДНК.
Подобен форум на среща от различни предметни области е компетентностен подход, който позволява на младите хора да са активни и отговорни в своето изграждане като автономни личности и отговорни граждани, затвърждава иновативния облик на 9.ФЕГ „Алфонс дьо Ламартин“.
Писането на български език и на кирилица е задължително.
Вашият коментар